Горова О. О. До проблеми психологічного супроводу юнаків із досвідом наркотичної залежності.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 80-84.

Олена Олександрівна Горова,
доктор психологічних наук, доцент, завідувач лабораторії соціально-психологічних технологій,
Інститут соціальної та політичної психології,
вул. Андріївська, 15, м. Київ, Україна,
професор кафедри практичної психології, Інститут кримінально-виконавчої служби,
вул. Колекторна, 4, м. Київ, Україна

ДО ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ЮНАКІВ
ІЗ ДОСВІДОМ НАРКОТИЧНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ

Кризові періоди в соціальному розвиткові супроводжуються збільшенням кількості та інтенсивності особистіс- них деформацій, які стосуються, як правило, представників молодших поколінь. Однією з актуальних проблем за- лишається зростання наркотизації серед молодих людей, яка супроводжується викривленням ціннісно-смислової сфери і тягне за собою порушення процесів адекватного входження в суспільні відносини. Результатом цих процесів все частіше стає перебування в органах пенітенціарної системи. Традиційні методи психологічного впливу ґрунту- ються на формуванні нових мотивів і цілей діяльності. Сучасні дослідження підтверджують тезу про взаємозв’язок життєвої перспективи та професійного самовизначення. Актуальним є пошук шляхів формування адекватної життє- вої перспективи, що сприяє професійному становленню та самореалізації осіб, що мають досвід наркотичної залеж- ності. У роботі представлено аналіз особливостей сприйняття власного життєвого шляху, структури життєвої перс- пективи як механізмів виникнення наркотичної залежності юнаків. Результати дослідження свідчать про суб’єктивний розрив лінії життя (випадання переживань теперішнього) та зміщення оцінки окремих подій в напрям- ку переоцінки негативних подій і нівелювання позитивних. Розкриваються основні принципи побудови та етапи реалізації програми психологічного супроводу осіб, які проходять курс реабілітації після наркотичної залежності. Основним діючим механізмом є усвідомлення ціннісного досвіду і власних можливостей і здібностей як ресурсів побудови адекватної життєвої перспективи і майбутнього професійного становлення.

життєвий шлях, життєва перспектива, професійне становлення, наркотична залежність.

1. Абульханова К. А., Березина Т. Н. Время лич- ности и время жизни / К. А. Абульханова, Т. Н. Бере- зина. – СПб. : Алетейя, 2001. – 304 с.
2. Братусь Б. С. Аномалии личности / Б. С. Бра- тусь. – М. : Мысль, 1988. – 304 с.
3. Буякас Т. М. Проблема и психотехника самоо- пределения личности / Т. М. Буякас // Вопросы пси- холологии. – 2002.– № 2. – С.28-39.
4. Горова О. О. Психологія професійного становлен- ня майбутніх архітекторів і будівельників : Монографія / О. О. Горова – Ніжин : вид-во ПП Лисенко М. М., 2013. – 359 с.
5. Короленко Ц. П., Завьялов В. Ю. Личность и алкоголь / Ц. П. Короленко, В. Ю. Завьялов. – Ново- сибирск : Наука, Сибирское отделение, 1987. – 170 с.
6. Кон И. С. В поисках себя : Личность и ее само- сознание / И. С. Кон. – М. : Политиздат, 1984. – 335 с.
7. Кроник А. А., Головаха Б. И. Психологическое время личности / А. А. Кроник, Б. И. Головаха. – Киев : Наукова думка, 1984. – 180 с.
8. Леонтьев Д. А. Тест смысложизненных ориен- таций (СЖО) / Д. А. Леонтьев. – 2-е изд. – М. : Смысл, 2000. – 18 с.
9. Музика О. Л. Рефлексія і динаміка розвитку здібностей: підходи до побудови методики дослі- дження / О. Л. Музика // Здібності, творчість, обдаро- ваність : теорія, методика, результати досліджень ; за ред. В. О. Моляко, О. Л. Музики. – Житомир : Вид-во Рута, 2006. – С. 50-54.
10. Панок В. Г., Рудь Г. В. Психологія життєвого шляху особистості : Монографія / В. Г. Панок, Г. В. Рудь. – К. : Ніка-Центр, 2006. – 280 с.
11. Титаренко Т. М. Життєвий світ особистості : у межах і за межами буденності / Т. М. Титаренко. – К. : Либідь, 2003. – 376 с. 12. Франкл В. Человек в поисках смысла : Сбор- ник / В. Франкл; пер. с англ. и нем. / Общ. ред. Л. Я. Гозмана и Д. А. Леонтьева. – М. : Прогресс, 1990. – 368 с.
13. Юридична енциклопедія : В 6 т. [Електрон- ний ресурс] / Редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. – К. : «Укр. енцикл.», 1998. – Режим доступу: http://leksika.com.ua/legal/.