Черноватий Л. М. Формування валеологічної культури дітей у процесі навчання іноземної мови

// Наука і освіта.  2016.  №10. – 92-98.

Леонід Миколайович Черноватий,
доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії та практики перекладу англійської мови,
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна,
пл. Свободи, 4, м. Харків, Україна

ФОРМУВАННЯ ВАЛЕОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ ДІТЕЙ У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Стаття містить опис оригінального експериментального дослідження, результати якого доводять по- тенційну можливість ефективного формування валеологічної культури в процесі навчання іноземної мови в середній школі. Описано зміст загальних шляхів до досягнення згаданої мети на основі імпліцитного підходу, що ґрунтується на мимовільному запам’ятовуванні. Обґрунтовано вибір матеріалом дослідження фразеологі- чних одиниць прислівного типу, відібрано більше 300 таких одиниць та обґрунтовано вибір перекладу для реалі- зації їх навчання. Наведено результати експерименту, які засвідчили стимулювання творчості та розумової активності випробуваних, а також формування їх позитивного відношення.

експериментальне дослідження, формування валеологічної культури, навчання іноземної мови, середня школа, англомовна фразеологія, мимовільне запам’ятовування, переклад, творчість, розумова активність, позитивне відношення, активність.

1. Авдєєнко І. М. Розвиток культури здоров’я студентів в освітньому середовищі вищого навчаль- ного закладу : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.07 / І. М. Авдєєнко. – Харків, 2016. – 203 с.
2. Англо-український фразеологічний словник / Укл. К.Т. Баранцев. – 2-ге вид., випр. – К. : Знання, 2005. – 1056 с.
3. Башавець Н. А. Теоретико-методичні засади формування культури здоров’язбереження як світо- глядної орієнтації студентів вищих економічних нав- чальних закладів : дис. … доктора пед. наук : 13.00.04 / Н. А. Башавець. – Одеса, 2012. – 555 с.
4. Бобрицька В. І. Формування здорового способу життя у майбутніх учителів : монографія / В. І. Боб- рицька. – Полтава : Поліграфічний центр «Скайтек», 2006. – 432 с.
5. Бойчук Ю.Д. Еколого-валеологічна культура майбутнього вчителя: теоретико-методологічні аспек- ти : монографія / Ю. Д. Бойчук. – Суми : Університет- ська книга, 2008. – 357 с.
6. Бондаренко О. М. Формування валеологічної компетентності студентів педагогічних університетів у процесі професійної підготовки : автореф. дис. … канд. пед. наук : 13.00.04 / О. М. Бондаренко. – К., 2008. – 26 с.
7. Влахов С. Непереводимое в переводе / С. Влахов, С. Флорин. – М.: Высш.шк., 1986. – 417 с.
8. Зинченко П. И. Непроизвольное запоминание / П. И. Зинченко. – М. : АПН РСФСР, 1961. – 562 с.
9. Психологічна енциклопедія [авт.-упоряд. Сте- панов О.М.]. – К.: Академвидав, 2006. – 423 с.
10. Ющук І. П. Українська мова / І. П. Ющук. – К. : Либідь, 2003. – 640 с.
11. The Oxford Dictionary of Proverbs [Edited by Jennifer Speake]. – New York : Oxford University Press, 2008. – 625 p.