Черняк С. Г. Виховання в контексті інтересів суспільства доби Середньовіччя

// Наука і освіта.  2016.  №1. – 57-61.

Сергій Геннадійович Черняк,
кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач відділу
законодавчих розробок і проблем фінансування культури,
Український центр культурних досліджень,
вул. І. Мазепи, 21, м. Київ, Україна

ВИХОВАННЯ В КОНТЕКСТІ ІНТЕРЕСІВ СУСПІЛЬСТВА ДОБИ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Статтю присвячено проблемі виховання особистості в контексті інтересів суспільства доби Середньовіччя. Автор на засадах ретроспективного логіко-системного аналізу висвітлює види виховання періоду феодалізму, акцентує увагу на питанні освіти жінок. Не залишено поза увагою дослідника активний розвиток виховного потенціалу українського народу епохи Київської Русі.

виховання, суспільство, Середньовіччя, освіта, Київська Русь.

1. Золотухіна С. Т. Розвиток ідей виховуючого навчання в історії педагогічної думки та в практиці України: [Навч. посіб.] / С. Т. Золотухіна. – Х.: ХДПУ, 1994. – 108 с.
2. Иванов К. А. Средневековый замок и его оби- татели в эпоху процветания рыцарства / К.А. Иванов. – СПб.: Учеб. маг., 1894. – 79 с.
3. Ізборник Святослава (1073) // Історія української школи і педагогіки: [Хрестоматія] / Упо- ряд. О. О. Любар; За ред. В. Г. Кременя. – К.: Знання, 2003. – С. 35-37.
4. Історія української школи і педагогіки: [Навч. посіб.] / За ред. О.О. Любара. – К.: Знання, 2003. – 450 с.
5. Кравець В. П. Історія класичної зарубіжної педагогіки та шкільництва: [Навч. посіб.] / В. П. Кра- вець. – Тернопіль: Тернопіль, 1996. – 436 с.
6. Курляк І. Є. Загальний огляд історичного роз- витку зарубіжної освіти (від найдавніших часів до ХІХ століття): [Навч.-метод. посіб.] / І. Є. Курляк. – Львів, 2000. – 70 с.
7. Левківський М. В. Історія педагогіки / М. В. Левківський. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 359 с.
8. Любар О. О. Історія педагогічної думки і освіти в Україні. – Частина друга: Княжа доба / О. О. Любар, Д. Т. Федоренко. – К.: ІСДО, 1994. – 128 с.
9. Любар О. О. Історія української педагогіки: [Навч. посіб.] / О. О. Любар, М. Г. Стельмахович, Д. Т. Федоренко. – К.: ІЗМН, 1999. – 355 с.
10. Медвідь Л. А. Історія національної освіти і педагогічної думки в Україні: [Навч. посіб.] / Л. А. Медвідь. – К.: Вікар, 2003. – 335 с.
11. Мельничук О. С. Історія педагогіки України: [Навч. посіб.] / О. С. Мельничук. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2001. – 179 с.
12. Пилипчук О. Я. Історія науки та освіти в Україні: (Найдавніші часи – перша третина ХХ ст.): [Навч. посіб.] / О. Я. Пилипчук, О. Ф. Коновець, Л. П. Яресько. – К.: Міжнародна фінансова агенція, 1998. – 80 с.
13. Повість врем’яних літ // Історія української школи і педагогіки: [Хрестоматія] / Упоряд. О. О. Любар; За ред. В. Г. Кременя. – К.: Знання, 2003. – С. 34-35.
14. Поучення Володимира Мономаха // Хрестоматія з історії вітчизняної педагогіки / За заг. ред. С. А. Литвинова. – К.: Радянська школа, 1961. – С. 10-11.
15. Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, кар- тах, діаграмах: [Навч. посіб.] / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с. 16.Слово про закон і благодать // Історія української школи і педагогіки: [Хрестоматія] / Упо- ряд. О. О. Любар; За ред. В. Г. Кременя. – К.: Знання, 2003. – С. 38-39.