Nataliia Karhina. Factors of Personality’s Psychological Well-Being.

// Наука і освіта.  2018.  №1. 83-87.

Наталія Каргіна,
аспірант кафедри загальної та диференціальної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ЧИННИКИ ПСИХОЛОГІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ОСОБИСТОСТІ

У статті наводиться фрагмент комплексного емпіричного дослідження чинників психологічного благополуччя особистості, що стосується розгляду даного феномена в системі психологічних явищ за допомогою використання множинного регресійного аналізу. Дослідження проводилося на базі Одеського державного аграрного університету. Основну експериментальну вибірку склали 408 осіб – студенти денної форми навчання різних спеціальностей віком від 16 до 24 років. Проводився кількісний та якісний аналіз первинних даних. Математико-статистична обробка даних здійснювалася за допомогою комп’ютерної програми IBM SSPS Statistics 21.00 for Windows. У дослідженні застосовувався комплекс різноманітних методик, який включав як загальновідомі діагностичні інструменти, так і розроблену авторську методику спеціально для дослідження особливостей пси- хологічного благополуччя особистості, що складається із 120 питань. Установлено, що серед чинників психологічного благополуччя провідними є фаталістичне теперішнє, рефлексивність, щастя, самоефективність, суб’єктивна вітальність, інтелект, підозрілість, саморозуміння, свідомість, радикалізм, задоволеність життям, залученість, відповідальність, зрозумілість. Переживання особистістю фаталістичного теперішнього, рефлексивності, відчуття щастя та задоволеності життям, рівень інтелекту, відповідальності за власне благополуччя тощо можуть виступати специфічним маркером вираженості у людини психологічного благополуччя. Отримані результати множинного регресійного аналізу виявляють специфіку чинників психологічного благополуччя. При цьому поглиблене та конкретизоване дослідження самих чинників, безсумнівно, уможливить розшифру- вання певних аспектів та дозволить здійснювати інтерпретацію особливостей психологічного благополуччя людини. Дослідження чинників психологічного благополуччя на сьогоднішній день є досить затребуваним та потребує більш поглибленого розгляду й вивчення. Перспективу подальших досліджень вбачаємо у виявленні чинників, які впливають не на рівень, а на специфіку переживання психологічного благополуччя.

благополуччя, психологічне благополуччя, особистість, чинники психологічного благополуччя

1. Бандура А. Теория социального научения / А. Бандура. – СПб.: Евразия, 2000. – 320 с.
2. Батурин Н. А. Теоретическая модель личностного благополучия / Н. А. Батурин, С. А. Башкатов, Н. В. Гафарова // Вестник ЮУрГУ. – 2013. – Т. 6. – №4. – С. 4–14.
3. Дубровина И. В. Психическое здоровье детей и подростков в контексте психологической службы / Под ред. И.В. Дубровиной. – 4-е изд. – Екатеринбрг: Деловая книга, 2000. – 176 с.
4. Идобаева О. А. Психолого-педагогическая модель формирования психологического благополучия личности. Автореф. дис. … доктора психологических наук / О. А. Идобаева. – 2013. – 51 с.
5. Наследов А. Д. Математические методы психологического исследования. Анализ и интерпретация данных: [Учебное пособие] / А. Д. Наследов. – Спб.: Речь, 2006. – 392 с.
6. Перлз Ф. Опыты психологии самосознания / Ф. Перлз, Р. Хефферлин, П. Гудмен. – М.: Наука, 1993. – 240 с.
7. Сырцова А. Возрастная динамика временной перспективы личности: дисс. … канд. психол. наук: 19.00.13 / А. Сырцова. – М. – 2008. – 317 с.
8. Шевеленкова Т. Д. Психологическое благополучие личности. / Т. Д. Шевеленкова, Т. П. Фесенко // Психологическая диагностика. – 2005. – №3. – С. 95– 121.
9. Abdalina L. V. An overview of acmeological potential of an individual / L.V. Abdalina, A.A. Zhigulin, E.N. Ryabysheva // Перспективы науки. – 2011. – № 5 (20). – С. 239-242.
10. Antonovsky A. Pathogenesis and Salutogenesis in War and Other Crises: Who Studies the Successful Coper? / А. Antonovsky, J. Bernstein // Stress and coping in time of war: generalizations from the Israeli experience / Ed. N.A. Miigram. – N.Y.: Brunner/Mazel, 1986. – P. 52–65.
11. Bailey T. Hope and optimism as related to life satisfaction / T. Bailey, W. Eng, M. Frisch , C. R. Snyder // Journal of Positive Psychology. – 2007. – Vol. 2(3). – P. 168-169.
12. Bradburn N. The Structure of Psychological Well-Being / N. Bradburn. – Chicago. – 1969. – 318 p.
13. Maddi S. The Personality Construct of Hardiness III: Relationships with Repression, Innovativeness, Authoritarianism and Performance / Maddi S., Harvey R., Khoshaba D., Lu J., Persico M., Brow M. // Journal of Personality. – 2006. – Vol. 74. – № 32. – P. 575–598.