Калаур І. Р., Слома В. М., Гнатів О. Б. Особливості професійної мотивації студентів-юристів.

// Наука і освіта.  2017.  №9. 94-99.

Іван Романович Калаур,
доктор юридичних наук, доцент,
Валентина Миколаївна Слома,
кандидат юридичних наук, доцент,
Оксана Богданівна Гнатів,
кандидат юридичних наук,
кафедра цивільного права і процесу,
Тернопільский національний економічний університет,
вул. Микулинецька, 46а, м. Тернопіль, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ МОТИВАЦІЇ СТУДЕНТІВ-ЮРИСТІВ

Мета статті – теоретично та експериментально дослідити особливості формування мотиваційної сфери у студентів-юристів упродовж навчання у вищому навчальному закладі. Для розв’язання поставленого завдання було використано такі методи дослідження: експериментальна методика вивчення мотиваційного профілю Ш. Річі та П. Мартіна; методи математичної статистики для аналізу отриманих експериментальних даних. У дослідженні взяли участь 150 студентів (75 осіб курсу і 75 осіб 4 курсу), які навчаються на юридичному факультеті за спеціальністю «Правознавство». Ефективність вирішення професійних ситуаційних задач студентами-юристами залежить від психологічних особливостей їхньої мотиваційної сфери, яка формується впродовж навчання у вищому навчальному закладі. Проведене нами експериментальне дослідження особливостей мотиваційної сфери студентів-юристів вказує на те, що професійна соціалізація майбутніх фахівців проходить успішно. В їхній мотиваційній структурі відбуваються якісні зміни, зменшується роль прагматичних мотивів і зростають потреби у самомотивації, саморозвитку та самореалізації.

мотив, мотивація, професійна мотивація, мотиваційний профіль, юридична діяльність.

1. Бандурка А. М. Юридическая психология: Учебник. / А. М. Бандурка, С. П. Бочарова, Е. В. Землянская. – Харьков: Изд-во Нац. ун-та внутр.дел, 2001. – 640 с.
2. Божович Л.И. Изучение мотивации детей и подростков / Л. И. Божович. – М.: Наука, 1967. – 134 с.
3. Бризгалов І.В. Юридична деонтологія: короткий курс лекцій / І. В. Бризгалов. – К.: МАУП, 2003. – 480 с.
4. Головаха Е.И. Жизненная перспектива и профессиональное самоопределение молодежи / Е.И. Головаха // Ин-т философии. – Киев: Наук.Думка, 1986. – 142 с.
5. Гусарев С.Д. Юридична деонтологія. Основи юридичної діяльності: теоретичні, практичні та деонтологічні аспекти: Науково-методичний та навчальний посібник / С.Д. Гусарев, О.Д. Тихомиров; за заг. ред. В.В. Копейчікова. – К.: ВІРА-Р, 2003. – 505 с.
6. Ильин Е. П. Мотивация и мотивы / Е. П. Ильин. – СПб.: Питер, 2000. – 512 с.
7. Коваль Н.В. Введение в юридическую специальность (деонтологический аспект): Курс лекций. / Н.В. Коваль. – Донецк, 1998. – 192 с.
8. Майоров В.И. Введение в юридическую специальность: Учебное пособие. / В. И. Майоров. – Челябинск, 2005. – 146 с.
9. Маркова А. К. Психология профессионализма / А. К. Маркова. – М.: Знание, 1996. – 312 с.
10. Методика: Изучение мотивационного профиля личности (Ш. Ричи и П. Мартин) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hrportal.ru/tool/metodika-izuchenie-motivacionnogoprofilya-lichnosti-sh-richi-i-p-martin
11. Хорошайло Ю. Є. Особливості професійної мотивації та її врахування в роботі з персоналом / Ю. Є. Хорошайло // Актуальні проблеми соціальної, психологічної та виховної роботи в ОВС: Матеріали науково-практичної конференції (Харків, 30 жовтня 2008 року). – Х.: ХНУВС, 2008. – С. 3-4.
12. Clarke K. Staff Motivation Secret / K. Clarke // Associations Now. – 2010. – Vol. 6 Issue 6. – P. 16-16.
13. Maslow A. A. Theory of Human Motivation / A. A. Maslow // Originally Published in Psychological Review. – 1943. – 50. – P. 370-396.
14. Ritchie Sh. Motivation Management Brookfield, Vt. / Sh. Ritchie, P. Martin. – USA : Gower, 1999.