Melenchuk N. I. Individual Psychological Peculiarities of Adventurousness According to Emotional Type.

// Наука і освіта.  2017.  №7. 130-135.

Наталя Іванівна Меленчук,
кандидат психологічних наук, асистент
кафедри загальної та диференціальної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ІНДИВІДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
АВАНТЮРНОСТІ, ЩО СПРИЧИНЕНІ ЕМОЦІЙНІСТЮ

У статті розглядаються особливості авантюрності осіб з різними типами емоційності. Теоретично визначено, що емоційність виступає одним з провідних психологічних чинників, що детермінує авантюрну поведінку. Вибір саме цього чинника зумовлений системотвірним впливом емоційності на структуру властивостей особистості. Схильність до авантюрної поведінки (авантюрність) у цій роботі розглядається як складна багаторівнева властивість особистості, психологічна сутність якої виявляється у надії на легкий і швидкий успіх, вдачу за наявності кінцевої мети, яка є принадливою для особистості, без ретельного аналізу реальних зовнішніх обставин, власних можливостей (ресурсів), шляхів вирішення проблеми під час досягнення цієї мети. Вивчення індивідуально-психологічних особливостей авантюрності здійснювалося в осіб, які розрізняються за емоційною диспозицією. Для емпіричного дослідження було застосовано оригінальний психодіагностичний «Тест-опитувальник схильності до авантюрності» (АВАНТ-1) (автори: Саннікова О. П., Санніков О. І., Меленчук Н. І .) та «Чотирьохмодальнісний тест-опитувальник емоційності» О. П. Саннікової. Кореляційний аналіз між показниками авантюрності та якісними показниками емоційності показав наявність додатних значимих зв’язків з модальностями «радість» і «гнів», і від’ємних – із модальностями «страх» і «печаль». Аналіз профілів авантюрності виділених груп осіб показав схожість у проявах авантюрності у представників груп осіб із домінуванням емоцій модальностей «радість» і «гнів», і протилежні прояви авантюрності виявлено в групах осіб із домінуванням емоцій паттернів «страх» і «печаль». Доведено, що емоційність впливає на структуру авантюрності: в залежності від типу емоційності як характеристики індивідуальності авантюрність набуває своєї специфіки, котра виявляється у якісно-кількісному поєднанні її вихідних показників. Встановлено, що представники груп осіб із домінуванням емоцій паттернів «радість» і «гнів» більш схильні до авантюрної поведінки, ніж особи із домінуванням емоцій паттернів «страх» і «печаль».

авантюрність, схильність до авантюрної поведінки (авантюрності), емоційність, чинники, властивість особистості, особистість, кількісний аналіз, якісний аналіз.

1. А.с. Психодіагностика авантюрності: «Тест-опитувальник схильності до авантюрності» (АВВАНТ-1); «Самооцінка компонентів авантюрності» / Ольга Павлівна Саннікова, Олександр Ілліч Санніков, Наталя Іванівна Меленчук. – Заявка № 60141 від19.03.2015; реєстрац. № 59701 від 15.05.2015. – 53 с.
2. Ильин Е. П. Психология риска / Евгений Павлович Ильин. – СПб.: Питер, 2012. – 288 с.: ил. (Серия «Мастера психологии»).
3. Саннікова О. П . Тест-опитувальник схильності до авантюрності (АВАНТ–1): результати апробації» / О. П. Саннікова, О. І. Санніков, Н. І. Меленчук // Проблеми сучасної психології: зб. наукових праць ДВНЗ «Запорізький національний університет», Інститут психології імені Г. С. Костюка НАПН України [за ред. С. Д. Максименка, Н. Ф. Шевченко, М. Г. Ткалич]. – Запоріжжя, 2016. – С. 82–88.
4. Санникова О. П. Эмоциональность в структуре личности / Ольга Павловна Санникова. – Одесса: Хорс, 1995. – 334 с.
5. Санникова О. П. Феноменология личности: Избранные психологические труды / Ольга Павловна Санникова. – Одесса: СМИЛ, 2003. – 256 с.
6. Тимофеева И. Ю. Авантюризм в русской культуре конца XVII - первой четверти XIX века: дис. ... канд. культурологических наук : 24.00.01/ Ирина Юрьевна Тимофеева. – Комсомольск-на-Амуре, 2005. – 151 с.
7. Олдхэм Дж. Узнай себя. Автопортрет вашей личности / Джон Олдхэм, Моррис Луи. – М.: Вече, Рипол Классик, 1997. – 185 с.