Каргіна Н. В. Самодостатність як ресурс психологічного благополуччя особистості.

// Наука і освіта.  2017.  №7. 76-82.

Наталія Вікторівна Каргіна,
аспірант кафедри загальної та диференціальної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

САМОДОСТАТНІСТЬ ЯК РЕСУРС
ПСИХОЛОГІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ОСОБИСТОСТІ

Стаття висвітлює результати емпіричного дослідження феномену психологічного благополуччя, яке включало аналіз його компонентів та особливостей у співвідношенні з показниками самодостатності. Проблема вивчення особливостей зв’язку психологічного благополуччя особистості із феноменом самодостатності на сьогоднішній день є малодослідженою та потребує детального комплексного аналізу. За допомогою кореляційного аналізу встановлено, що структурні рівні психологічного благополуччя позначені позитивними проявами з показниками самодостатності. Розглядаються та порівнюються профілі показників самодостатності в групах осіб з високим та низьким рівнями психологічного благополуччя. Особливу увагу приділено екзистенційній, світоглядній та ціннісній шкалам, значущість яких у структурі психологічного благополуччя підкреслена тісними взаємозв’язками з усіма індикаторами самодостатності та має особливе значення в структурі психологічного благополуччя особистості.

благополуччя, психологічне благополуччя, особистість, самодостатність, ресурс.

1. Акимова О. В. Этика и эстетика Оскара Уайльда: учеб. пособие / О. В. Акимова. – СПб.: Алетейя, 2008. – 192 с.
2. А.с. Опитувальник структурних компонентів самодостатності (ОСКС) / А. С. Бугайцова. – № 64341; опубл. 03.03.2016. – 27 с.
3. Беляев И. А. Здоровье человека как целостного природно-социально-духовного существа / И. А. Беляев // Вестник Оренбургского государственного университета. – 2014. – № 7 (168), июль. – С. 86- 92.
4. Боровская Н. В Благополучие как социокультурный феномен: автореф. дис.... канд. филос. наук: 24.00.01 / Н.В. Боровская. — Тюмень, 2001. — 17 с.
5. Бугайцова А. С. Психология самодостаточной личности: истоки экзистенциальной философии / А. С. Бугайцова // Теоретичні і прикладні проблеми психології: зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – № 2 (37). – Т. 2. – Сєвєродонецьк: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2015. – С. 13–23.
6. Вірна Ж. П. Адаптаційний профіль задоволеності життям особистості / Ж. П. Вірна // Проблеми сучасної психології. – 2013. – № 2. – С. 20-25. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pspz_2013_2_5.
7. Горбаль І. С. Психологічні аспекти задоволеності життям як когнітивного аспекту суб’єктивного благополуччя в літніх чоловіків та жінок / І. С. Горбаль // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Психологічні науки. –Херсон, 2014. – Вип. 1(1). – С. 154-159.
8. Гусейнов А. А., Апресян Р. Г. Этика: Учебник / А. А. Гусейнов, Р. Г. Апресян. – М.: Гардарики, 2000. – 472 с.
9. Зилова Е. В. Исследование концепта «благополучие» / «prosperity» в русской, британской и американской лингвокультурах (на материале ассоциативного эксперимента) // Сопоставительные исследования 2010. –Воронеж: «Истоки», 2010. – С. 106–112.
10. Иванкина Л. И. Модель устойчивого развития как модель управляемой социальной устойчивости / Л. И. Иванкина // Теория и практика общественного развития. – 2012. – № 7.
11. Мадди С. Теории личности: сравнительный анализ / С. Мадди // Пер. с англ. И. Авидона, А. Батустина, П. Румянцевой. – СПб.: Издательство «Речь», 2002. – 539 с.
12. Маслоу А. Мотивация и личность / А. Маслоу // Пер. с англ. – СПб.: Питер, 2006. – 352 с.
13. Новейший словарь иностранных слов и выражений. Минск: Харвест; М.: АСТ, 2001.
14. Никонова И. А. Определение понятия «самодостаточность личности» / И. А. Никонова // Вестник Башкирского университета. – 2010. – Т. 15, №3. – С. 767-770.
15. Соловьев В. С. Сочинения: В 2 т. – 2 изд. – Т.2 / Владимир Сергеевич Соловьев; [сост., общ.ред. А. В. Гулыги, А. Ф. Лосева]. – М.: Мысль, 1990. – 824