Sannikov O. I. Conceptual Bases of Researching the Issue of Making Decisions by a Personality.

// Наука і освіта.  2017.  №3. 78-84.

Олександр Ілліч Санніков,
доктор психологічних наук, старший науковий співробітник,
доцент кафедри теорії та методики практичної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ОСОБИСТІСТЮ

У статті показано різноманітність існуючих поглядів на проблематику прийняття рішень у психології, філософії, педагогіці, економіці, математиці тощо. Встановлено, що вивчення прийняття рішень особистістю в основному відбувається шляхом аналізу дій і операцій з його реалізації, особливостей подолання невизначеності в ситуації вибору, специфіки вибору як творчого процесу, як виду діяльності особистості. Виділено теоретичні розбіжності вчених в існуючих концепціях, підходах і моделях, у презентації структури й типології прийняття рішень, його характеристик. Показано, що вимагає систематизації й упорядкування використання таких родинних понять, як прийняття рішень особистістю, вибір, діяльність прийняття рішень, стратегія життєвого вибору тощо. Представлено результати аналізу вітчизняних і закордонних психологічних підходів до вивчення вибору особистості, що слугують теоретико-методологічними основами концепції психологічної системи прийняття рішень особистістю. Означена система включає: розуміння середовища й життєвого простору; цикл вибору й прийняття рішення; оцінку вибору в контексті життєвого шляху особистості; розгляд прийняття рішення через категорію особистісного вчинку й мотивації; вибір як свідомий вольовий процес; прийняття рішення як акт самореалізації особистості, механізми й критерії прийняття рішень особистістю. Розглянуто переваги особистісного підходу, що дозволяють інтегрувати відомості, отримані в різних теоретичних розробках, у єдину систему. Виділено принципи, які утворюють методологічну базу сучасної концепції прийняття життєвих рішень, границі її існування й правила конфігурування. Установлено, що розробка концепції прийняття особистістю життєвих рішень дозволяє інтегрувати існуючі наукові погляди щодо проблематики вибору й прийняття рішень у єдину психологічну систему організації й регуляції життєдіяльності особистості. Доведено, що основним механізмом прийняття життєвого рішення є активація ресурсів особистості та їх взаємозв’язків, що забезпечують вибір особистості, суб’єктивну й функціональну корисність в умовах реальної або віртуальної життєвої ситуації. Представлена структура психологічної системи прийняття особистістю життєвого рішення включає три функціональні блоки: блок особистісних компонентів, блок взаємодії із середовищем і блок компонентів рішимості. Визначено функції, реалізовані кожним блоком психологічної системи вибору, виявлено роль рішимості особистості в керуванні прийняттям продуктивного рішення. Рішимість розуміється як багатокомпонентна цілісна властивість особистості, здатність сміливо й незалежно приймати зрілі життєві рішення, вибірково використовуючи при цьому особистісні ресурси. Встановлено, що прийняття життєвого рішення – це специфічний, життєво важливий прояв активності особистості, що здійснює вибір варіанта, найкращого з можливих, або суб’єктивно сприйнятих особистістю як таких для вирішення життєвої ситуації.

прийняття рішення, вибір особистості, особистісний підхід до прийняття рішення, теорії прийняття рішень, психологічна система прийняття життєвих рішень, концепція вибору особистості.

1. Анохин П.К. Философские аспекты теории функциональных систем: [избр. труды] / П. К. Анохин. – М. : Наука, 1978. – 400 с.
2. Бех І. Д. Від волі до особистості / І. Д. Бех. – К. : Україна-Віта, 1995. – 202 с.
3. Ганзен В. А. Системные описания в психологии / В. А. Ганзен. – Л. : Изд-во Ленингр. ун-та, 1984. – 176 с.
4. Кондратенко Ю. П. Оптимізація процесів прийняття рішень в умовах невизначеності: [Навч. посіб. для студ. ВНЗ] / Ю. П. Кондратенко; Миколаївський держ. гуманіт. ун-т ім. Петра Могили комплексу Києво-Могилянська академія. – Миколаїв : Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2006. – 96 с.
5. Корнилова Т. В. Психология риска и принятия решений: учебное пособие для вузов / Т. В. Корнилова. – М. : Аспект Пресс, 2003. – 286 с.
6. Левин К. Динамическая психология: Избр. тр. / К. Левин; Пер. с нем. и англ. Е. Патяевой, Д. Леонтьева. – М. : Смысл, 2001. – 568 с.
7. Максименко С. Д. Загальна психологія: Навчальний посібник / С. Д. Максименко; Вид. 3-є, пере- роб. та допов. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 272 с.
8. Роменець В. А. Історія психології XVII століття [Текст]: навч. посіб. / В. А. Роменець. – К. : Вища школа, 1990. – 368 с.
9. Санников А. И. Психологические механизмы жизненного выбора личности / А. И. Санников // Наука і освіта. – 2016. – № 11/CXXXXXII. – С. 91–97.
10. Санников А. И. «Решимость» и «решительность» в психологической системе принятия личностью жизненных решений / А. И. Санников // Теоретичні і прикладні проблеми психології: збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Сєверодонецьк, 2016. – № 1 (39). – С. 201-213.
11. Санников А. И. Психология жизненного выбора личности: Монография / А. И. Санников. – Одесса : Изд-во ВМВ, 2015. – 440 с.
12. Сохань Л. В. Искусство жизнетворчества. Предназначение. Жизнетворчество. Судьба: Социологические очерки, социально-психологические эссе, интервью, глоссарий / Л. В. Сохань. – К. : Издат. Дом Дмитрия Бураго, 2010. – 576 с.
13. Шварц Г. М. Психология индивидуальных решений / Г. М. Шварц. – М. : Фирма «Промысел»; Изд-во АО «Диалог-МГУ», 1997. – 180 с.
14. Kelly G. A. The psychology of personal constructs. A theory of personality. Vol. 1. New York: Norton, 1955. Рp. 526-565.
15. Kаhnеmаn, D. & Tvеrsky, А. Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk // Econometrica. 1979. 47(2). Pp. 263-291.