Zavatskyi Y. A. Influence of socio-psychological factors on the formation of subjective well-being of a married person.

// Наука і освіта.  2017.  №1. – 5-9.

Юрій Анатолійович Завацький,
кандидат психологічних наук, завідувач кафедри
здоров‟я людини та фізичного виховання,
Східноукраїнський національний університет імені В. Даля,
просп. Центральний, 59А, м. Сєвєродонецьк, Україна

ВПЛИВ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ЧИННИКІВ НА ФОРМУВАННЯ
СУБ’ЄКТИВНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ОСОБИСТОСТІ В ШЛЮБІ

У роботі розглянуто актуальність вивчення проблеми суб‟єктивного благополуччя особистості в шлюбі в умовах трансформаційних змін усіх сфер життя сучасного суспільства. Метою дослідження є аналіз впливу соціально-психологічних чинників на формування суб‟єктивного благополуччя особистості в шлюбі. Основним завданням наукового пошуку є визначення структурних складових суб‟єктивного благополуччя особистості в шлюбі, його функцій і рівнів прояву. Дослідження проводилося на основі анкетування, психодіагностичних методик вивчення задоволеності шлюбом, самореалізації особистості в сім‟ї (на операціональному рівні та рівні цінностей і рольових установок), соціально-психологічної адаптованості, узгодженості сімейних цінностей і рольових очікувань в шлюбі. Показано, що суб‟єктивне благополуччя особистості в шлюбі – це поліфункціональне інтегральне соціально-психологічне утворення, в структуру якого входять когнітивно-оцінна, мотиваційно-ціннісна, емоційно-поведінкова складові. Встановлено, що провідними функціями суб‟єктивного благополуччя є регулятивна, прогностична та розвиваюча. Виділено соціально-психологічні фактори суб‟єктивного благополуччя особистості в шлюбі: соціально-психологічна адаптованість і толерантність; ціннісно-орієнтаційна єдність з партнером і благополуччя шлюбних відносин; задоволеність шлюбом; узгодженість ступенем значущості сімейних цінностей в емоційній, інтимно-сексуальній, господарсько-побутовій, батьківсько-виховній сферах, сферах особистісної ідентифікації та соціальної активності; можливість саморозвитку, самовдосконалення і особистих досягнень в поєднанні з домінуванням сімейних цінностей; визначеність і несуперечливість рольових очікувань і рольових домагань, збіг уявлень про рольову поведінку; низький рівень конфліктності у взаємодії подружжя (підтримка, емоційний комфорт, культура спілкування). Основним напрямком подальших досліджень розглядається вивчення особливостей переживання суб‟єктивного благополуччя в шлюбіна різних етапах проходження стадій життєвого циклу сім‟ї.

особистість, благополуччя, шлюб, соціально-психологічні чинники, суб‟єктивне благополуччя.

1. Абульханова К. А. Время личности и время жизни / К. А. Абульханова, Т. Н. Березина. – СПб. : Алетейя, 2001. – 304 с.

2. Киреева З. А. Развитие личности в рамках пространственно-временной организации жизненного пути / З. А. Киреева // Вісник ОНУ ім. І. І. Мечникова. Психологія. – 2013. – Т. 18. – Вип. 22. – Ч. 2. – С. 68-73.

3. Чернета С. Соціальна активність особистості як умова розвитку сучасного українського суспільства / С. Чернета // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. Педа- гогічні науки. – 2015. – № 1. – С. 177-180.

4. Психологія життєвої кризи / Відп. ред. Т. М. Титаренко. – К. : Агропромвидав України, 1998. – 348 с.

5. Чебикін О. Я. Становлення емоційної зрілості особистості : [монографія] / О. Я. Чебикін, І. Г. Павлова. – Південний науковий центр АПН України. – Одеса : СВД Черкасов, 2009. – 232 с.

6. Maksymenko S. D. Genesis of personality existence / S. D. Maksymenko. – Montreal : Accent Graphics Communication, 2015.