Моляко В. А. Рекреационный вектор в системе поддержания психологической безопасности творческой личности.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 5-9.

Валентин Олексійович Моляко,
доктор психологічних наук, професор, дійсний член НАПН України, завідувач лабораторії
психології творчості Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України,
вул. Панківська, м. Київ, 2 Україна

РЕКРЕАЦІЙНИЙ ВЕКТОР У СИСТЕМІ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ

У психологічних дослідженнях трудової та навчальної діяльності недостатньо уваги приділяється такій важливій складовій життєвих циклів, як діада «праця-відпочинок». В аспекті розробки цієї проблематики розглядаються феномени творчого здоров’я особистості у контексті систем фізичного, психологічного та духовного здоров’я. Під творчим здоров’ям розуміються можливості людини у створенні оригінальних ідей, конструкцій, різних творів в умовах подолання значних труднощів та перешкод. Підкреслюється, що творче здоров’я не завжди є пов’язаним з фізичним здоров’ям і може вступати у протиріччя з тими результативними творчими актами, що знижують психологічну безпеку особистості. В якості принципово важливого положення надається твердження, що психологічна безпека повинна забезпечуватися насамперед з боку душевного світу особистості. У відповідності до концепції психологічної безпеки виокремлюються наступні складові структури цієї безпеки: сенсорно-перцептивна, емоційна, інтелектуальна, загальноособистісна, духовна. На основі аналізу та типізації проявів людей у критичних життєвих обставинах визначається специфіка підходів до попередження та корекції суттєвих негативних інформаційних впливів на наступні групи населення: адекватно-гіпертрофуючі, адекватно-адекватні, адекватно-мінімізуючі, неадекватно-адекватні, неадекватно-мінімізуючі, неадекватно-гіперболізуючі. Адекватно-гіпертрофуючі не змінюють своєї поведінки у відповідь на екстремальні впливи. Адекватно-адекватні в критичній ситуації підвищують активність та покращують показники діяльності. Адекватно-мінімізуючі уповільнюють свою діяльність, знижують активність під впливом негативної інформації. Неадекватно-адекватні після отримання стресогенної інформації починають бурну, але недостатньо розмірковану діяльність. Неадекватно-мінімізуючі у стресі спочатку пробують діяти, але потім достатньо швидко стають бездіяльними. Неадекватно-гіперболізуючі у критичній ситуації зазвичай зовсім не діють. У підсумку підкреслюється, що система психологічної безпеки особистості повинна забезпечувати різнобічне сприймання та рекодування людиною сигналів – їх розуміння, оцінку, включення в суб’єктивне поле аналізу та інтерпретацій, прийняття рішень на підставі сенсорно-перцептивного «прийняття» інформації в контексті адекватної поведінки. Відмічається необхідність комплексного вирішення проблеми забезпечення творчого здоров’я та психологічної безпеки особистості поєднаними зусиллями психологів, медичних працівників, педагогів із продуктивним використанням рекреаційних умов.

психологічне здоров’я, творче здоров’я, психологічна безпека особистості, рекреація, інформаційний вплив.