Lebedynska H. O. National consciousness as a psychosocial factor of successful modernization of Ukraine

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  134-138.

Ганна Олександрівна Лебединська,
кандидат політичних наук, доцент кафедри психології, педагогіки та філософії,
Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського,
вул. Першотравнева, 20, м. Кременчук, Україна

НАЦІОНАЛЬНА САМОСВІДОМІСТЬ ЯК СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ФАКТОР УСПІШНОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

У статті йдеться про роль національної самосвідомості у формуванні політичної нації України в умовах проце- сів глобалізації та її вплив на функціональність держави. Визначається основна функціональна цінність національної ідеї, яка спрямована на досягнення єдності, консолідації політичної нації для подолання тих викликів, які постають сьогодні перед українською державою. Це наукове дослідження описує різні сфери визначення політичної нації, фо- рми взаємодії суб’єктів і об’єктів державного утворення і національні особливості, діалектика етно- і національного генезису, розвитку окремих компонентів національної самосвідомості. У статті також дається аналіз етносвідомості, національної ідентичності як частини національної самосвідомості сучасних українців, що є фактором успішного розвитку процесів державного утворення. Також представлено деякі загальні міркування про шляхи генезису на- ції. Висновок вказує на те, що національна свідомість, заснована на національній ідеї, є необхідною для успішного державного формування нової України.

національна самосвідомість, політична нація, національна ідея, національна держава, етно- ідентифікація.

1. Боришевський М. Й. Національна самосвідо- мість та ідентифікація громадян як чинник демокра- тичних перетворень в українському суспільстві / М. Й. Боришевський // Соціально-психологічний ви- мір демократичних перетворень в Україні. – К. : Укра- їнський центр політичного менеджменту, 2003. – С. 138–144.
2. Головатий М. Ф. Політична психологія : під- ручник / М. Ф. Головатий. – К. : МАУП, 2006. – 400 с.
3. Карлова В. В. Національна самосвідомість як духовна основа державотворчих процесів в Україні : управлінський аспект : автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.01 «Теорія та історія держ. упр.» / В. В. Карлова. – К., 2013. – 36 c.
4. Кресіна І. Українська національна свідо- мість і сучасні політичні процеси (Етнополітологіч- ний аналіз) : монографія / І. Кресіна. – К. : Вища шко- ла, 1998. – 392 с.
5. Куць О. М. Етнонаціональна свідомість у державотворчих процесах : монографія / О. М. Куць, М. П. Мадін. – Харків : ППВ «Новое слово», 2009. – 318 с.
6. Ренан Е. Що таке нація? / Е. Ренан // Націоналізм : [антологія / упоряд. О. Проценко, В. Лісовий]. – К. : Смолоскип, 2000. – С.107–120.
7. Тхоржевський Д. О. Національна самосвідо- мість як загальнолюдська цінність / Д. О. Тхоржевс- кий // Проблеми освіти. Науково-методичний збірник. – К. : Наук.-метод. центр вищої освіти, 2000. – Вип. 20. – С. 3–14.
8. Українці хочуть національну ідею [Електрон- ний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pravda.com.ua/news/2011/06/16/6301967/