Лісовенко А. Ф. Заздрісність та нарцисизм

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  83-90.

Анна Федорівна Лісовенко,
аспірант кафедри загальної та диференціальної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ЗАЗДРІСНІСТЬ ТА НАРЦИСИЗМ

У статті розглядаються результати теоретико-емпіричного дослідження нарцисизму особистостей, схильних до заздрості різного ступеню. Теоретично встановлено, що заздрісність можна розглядати як уста- лену властивість особистості, спричинену частим порівнянням себе з іншими не на свою користь, котра про- являється пристрасним бажанням того, чим володіє об’єкт порівняння, і характеризується специфічними емоціями, думками та міркуваннями стосовно себе та інших, що проявляється у специфічній поведінці. Нарци- сизм у цьому дослідженні розглядається як перебільшене почуття власної значущості і підвищеної стурбова- ності питаннями самоповаги. В результаті експерименту було отримано значимі кореляційні взаємозв’язки різного знаку між показниками заздрісності та нарцисизму. Розглядаються та аналізуються профілі показни- ків нарцисизму в групах досліджуваних з максимальними та мінімальними значеннями загального показника заздрощів, на основі чого даються «психологічні портрети» особистостей, схильних та не схильних до пере- живання почуття заздрощів.

заздрість, заздрісність, нарцисизм, властивість особистості, особистість.

1. Адлер А. Наука жить / Альфред Адлер; [Пер. с англ. Е.О. Любченко]. – Киев: Рort-royal, 1997. – С. 56-60.
2. Бондаренко О. Р. Психологическое консульти- рование: зависть и психическое здоровье / О. Р. Бондаренко, У. Лукан // Вестник Нижегородско- го университета им. Н.И. Лобачевского. – Серия «Со- циология. Психология. Философия». – 2008. – № 2. – С. 265-273.
3. Вид В. Д. Индекс функционирования Self- системы (на основе теста оценки нарциссизма): Посо- бие для врачей / В. Д. Вид, Н. М. Залуцкая. – СПб.: НИПНИ им. В. М. Бехтерева, 2003. – 47 с.
4. Головин С. Ю. Словарь практического психо- лога / [Сост. С. Головин]. – Минск: Харвест, 1998. – с. 112.
5. Кернберг О. Ф. Тяжелые личностные расст- ройства: Стратегии психотерапии / О. Ф. Кернберг; [Пер. с англ. М. И. Завалова]. – М.: Независимая фир- ма «Класс», 2000. – 464с.
6. Клиническая психология. Словарь / [Под ред. Н. Д. Твороговой] // Психологический лексикон. Эн- циклопедический словарь в шести томах / Ред.-сост. Л. А. Карпенко. Под общ. ред. А. В. Петровского. – М.: изд-во ПЕР СЭ, 2007. – 416 с.
7. Когут Х. Анализ самости: систематический подход к лечению нарциссических нарушений лично-сти / Х. Когут; [Пер. с англ. А. М. Боковикова]. – М.: Когнито-Центр, 2003. – 368 с.
8. Саннікова О. П., Лісовенко А. Ф. Уявлення студентів про феномен «заздрість» [Електронний ре- сурс] / О. П. Саннікова, А. Ф. Лісовенко // Science and education a new dimension. Pedagogy and Psychology, III (29). – Issue: 57, 2015. – P. 72-75. – Режим доступу: http://seanewdim.com/published-issues.html.
9. Санникова О. П. Эмоциональность в структуре личности / О. П. Санникова. – Одесса: Хорс, 1995. – 364 с.
10. Фрейд З. Введение в психоанализ. Часть тре- тья. Общая теория неврозов / З. Фрейд; [Пер. с англ. Г. В. Барышниковой]. – СПб.: Алетейя, 1999. – 150 с.
11. Das «Narzißmusinventar» (1989-1994): Handbuch / F. W. Deneke, B. Hilgenstock, B. R. Müller – Bern: Huber, р. 8.
12. Deneke, F.-W. (1994) Die Regulation des Selbsterlebens bei Gesunden, psychosomatischen, psychoneurotischen und alkoholkranken Patientenein taxonomischer Forschungsansatz / Deneke, F. W. // Psychotherapie, Psychosomatik und medizinische Psychologie. – Heft. 44, р. 260-280.