Папуша В. В. Віктимна поведінка підлітка: форми прояву та їх аналіз.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 60-66.

Владислав В’ячеславович Папуша,
старший викладач кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти,
Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти,
вул. Чорновола, 74, м. Рівне, Україна

ВІКТИМНА ПОВЕДІНКА ПІДЛІТКА: ФОРМИ ПРОЯВУ ТА ЇХ АНАЛІЗ

Віктимна поведінка властива більшою або меншою мірою кожній особистості, незалежно від віку, ста- ті, освіти. Особливо гостро вона має прояв у підлітковому віці, для якого властиві швидкі й інтенсивні жит- тєві зміни. Саме в цей час спостерігається найвища схильність підлітка потрапляти в ситуації, пов’язані з небезпекою для життя і здоров’я. У цьому дослідженні, що має пошуковий характер, терміном «віктимна поведінка» позначено свідомі або несвідомі легковажні, аморальні або протиправні дії та вчинки підлітка, які можуть слугувати приводом для вчинення злочину. Також подано порівняльний аналіз основних форм прояву віктимної поведінки підлітків.

підліток, віктимна поведінка, форми, типи, види прояву.

1. Андронникова О. О. Психологические факто- ры возникновения виктимного поведения подростков: диссертация ... кандидата психологических наук : 19.00.01 – общая психология, психология личности, история психологи [Електронний ресурс] / Оль- га Олеговна Андронникова ; [Новосибирский государственный педагогический университет]. – Новоси- бирск, 2005. – Режим доступа: http://www.dissercat.com/content/psikhologicheskiefaktory-vozniknoveniya-viktimnogo-povedeniyapodrostkov#ixzz4N36jPISm. – Название с экрана.
2. Анисимов А. И. Виктимная психология. Сис- темно-деятельностный подход к обнаружению авер- сивного стимула / А. И. Анисимов, М. С. Матусевич, О. В. Шатровай [Монография]. – СПб. : «Издательст- во РГПУ им. А. И. Герцена», 2013. – C. 18-28. 3. Белоусова
З. И. Проблемы виктимного пове- дения личности /З. И. Белоусова, С. П. Гиренко. – Запорожье: [б.в.], 1996. –231 с.
4. Волянюк Н. Ю. Віктимологія та агресологія: навчальний посібник / [Н. Ю.Волянюк; Г. В. Ложкін; В. В. Папуша]. – Рівне: «Прінт Хауз», 2010. – 265с.
5. Долговых М. П. Психологическая детермина- ция проявления виктимного поведения личности под- ростка : диссертация ... кандидата психологических наук : 19.00.01 / Маргарита Петровна Долговых ; [Рос. ун-т дружбы народов]. – Тольятти, 2009. – 189 с.
6. Клачкова О. А. Исследование виктимного ти- па личности / О. А. Клачкова // Амурский научный вестник сборник научных трудов – Комсомольск-на- Амуре. – Изд-во: АмГПГУ, 2007. – С 90-103.
7. Максимова Н. Ю. Курс лекций по детской па- топсихологии [учебное пособие] / Н. Ю. Максимова, Е. Д. Милютина. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2000. – С. 205-233.
8. Малкина-Пых И. Г. Виктимология. Психоло- гия поведения жертвы / И. Г. Малкина-Пых. – СПб. : Питер, 2017. – 832 с.
9. Матанцева Т. Н. Факторы виктимного пове- дения подростков как социальная проблема психоло- гической науки / Т. Н. Матанцева // Научно- методический электронный журнал «Концепт». – 2016. – Т. 8. – С. 74–81. – Режим доступу: http://ekoncept.ru/2016/56124.htm (дата обращения 22.09.2016). – Название с экрана.
10. Матусевич А. М. Психологические аспекты виктимности / А. М. Матусевич, Л. В. Кубышко // Молодой ученый. – 2014. – № 8. – С. 924-927.
11. Минская В. С. Виктимологические факторы и механизмы преступного поведения / В. С. Минская, Г. И. Чечель. – Иркутск: [б.в.], 1988. – 120 с.
12. Папуша В. В. Влив батьківсько-сімейного ви- ховання на віктимну поведінку підлітків / В. В. Папуша // Збірник матеріалів Міжнародної нау- ково-практичної конференції «Дитинство без насилля: суспільство, школа і сім’я». – Тернопіль: Стереоарт, 2014. – С. 357-359.
13. Ремшмидт Х. Подростковый и юношеский возраст. Проблемы становления личности / Х. Ремшмидт. – М. : Мир, 1994. – С. 24-48.
14. Ривман Д. В. Виктимология [монография] / Д. В. Ривман, В. С. Устинов. – Новгород: Нижегород- ский юридический институт МВД РФ, 1998. – 211 с.
15. Романова Л. И. Паразитический образ жизни и проблемы виктимологии / Л. И. Романова // Викти- мологические проблемы борьбы с преступностью: Сб. науч. тр. – Иркутск: Иркутский ун-т, 1988. – 137 с.
16. Фоминых Е. С. Психологические механизмы виктимности [Електронний ресурс] / Екатери- на Сергеевна Фоминых // Концепт: научно- методический электронный журнал. – 2014. – № 5. – Режим доступа: http://cyberleninka.ru/article/n/psihologicheskiemehanizmy-viktimnosti (дата обращения 18.10.2016). – Название с экрана.
17. Шабанов Л. В. Социально-психологические характеристики молодежных субкультур: социальный протест или вынужденная маргинальность / Л. В. Шабанов. – Томск: Изд-во ТГУ, 2005. – С. 36-56.